Knírač malý

10. června 2008 v 11:39 |  Psi, kočky, koně, hlodavci

Knírač malý


Originální název plemene : Zwergschnauzer

Země původu : Německo

Doba vzniku : 15. století

Původní využití : Lov krys

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 14 let

Hmotnost : 6-7 kg

Výška : 30-35 cm

Historie
Psi podobní knírači se objevovali už počátkem 16. století v Bavorsku a Württembersku. Říkalo se jim opičí pinčové. Tito psi, spolu s malým hladkosrstým pinčem, ovlivnili vzhled dnešního malého knírače. Záměrem šlechtění bylo vytvořit zmenšený a co nejvěrnější obraz knírače, a ten byl korunován úspěchem. Předkové malého knírače byli nasazováni do stájí a stodol, aby zde chytali myši a krysy. Dnes se z nich stalo vysloveně společenské plemeno.

Typy
Knírač se vyskytuje ještě ve velikosti střední a velké. Tyto variety knírače se vyvíjely zcela samostatně, každé má svůj vlastní chovný standard a najdete je pod názvy knírač střední a knírač velký.

Všeobecný vzhled
Malý knírač má silné, statné, spíše zavalité a svalnaté, než štíhlé tělo. Hlava je protáhlá s oválnýma očima, které musí mít tmavé zbarvení. Nad očima je dlouhé, husté obočí. Uši mají tvar písmene V a jsou buď překlopené dopředu nebo kupírované vzpřímené. Kupírování uší je však v mnoha zemích zakázáno a preferuje se přirozený vzhled ucha. Ocas je zkracován a je nesen vodorovně.

Srst a barva srsti
Srst malého knírače je tvrdá a drátovitá, s hustou, krátkou a jemnou podsadou. Na těle je srst krátká, na čenichu a na nohou je dlouhá. Barva srsti je černá, pepř a sůl, černostříbrná nebo čistě bílá.

Povaha
Malý knírač je velmi inteligentní a pozorný pes, který však bývá dosti paličatýa svéhlavý. Je velice živý a temperamentní, je ostražitý a neúplatný hlídač.

Společenská charakteristika
V okruhu rodiny si svého pána obvykle vybírá sám, a bývá na něm citově velmi závislý. K cizím lidem se však chová velmi zdrženlivě a nedůvěřivě. Pokud se pes již ve štěněčím věku seznámí s kočkou nebo jinými domácími zvířaty, bývá obvykle soužití bez problémů. Tento pes nebývá agresivní nebo útočný, jinými psy se však snadno nechá zlákat ke rvačce.

Vztah k dětem
Pokud má malý knírač s dětmi dobré zkušenosti z mládí, vychází s nimi velmi dobře a je jim výborným kamarádem.

Výchova
Malý knírač je elegantní pes, který má však v sobě mnoho temperamentu. Proto je při jeho výchově nutná důslednost. Pokud je dobře veden k poslušnosti, vyroste z něj pes, který je přítulný a láskyplný, a je vděčným a šťastným členem své lidské rodiny. Pro knírače je vhodný i výcvik na cvičišti, kde se pes výborně zaměstná a vybije si svou energii. Výcvik však vzhledem k jeho tvrdohlavosti vyžaduje mnoho trpělivosti.

Držení
Malý knírač je vhodný pro chov v bytě. Ke spokojenému životu nepotřebuje příliš velký prostor, ale spíše přítomnost svého pána a kontakt s ním.

Pracovní využití
Dříve byli knírači chováni jako vynikající pracovní psi. Malý knírač je však dnes využíván spíše jako společník, i když si stále udržel vlastnosti výborných pracovních psů. Je schopen výcviku i zkoušek, má schopnost zvládnout i cviky služebního výcviku, samozřejmě s ohledem na jeho velikost. Malý knírač se dobře uplatní při vyhledávání drog na celnicích.

Pohyb
Tento pes má velmi mnoho energie a potřebuje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. V kondici jej udrží dlouhé vycházky nebo volný pohyb v přírodě.

Péče
Srst psa je nutné pravidelně kartáčovat, nejlépe hustým kartáčem z přírodních materiálů a pročesávat kovovým hřebenem. Každý den pročesáváme vous a obočí. Několikrát do roka je také nutné trimování. Občas je také potřeba vystříhat psovi přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách. Psa není nutné často koupat, pokud tak činíme, je nutné použít kvalitní šampon, určený pro drsnosrstá plemena. Vnitřní zvukovod psa udržujeme čistý a suchý, občas psovi prohlédneme zuby, jestli se na nich netvoří zubní kámen a drápky udržujeme krátké.

Využití ke hlídání
Chytrost, nebojácnost a ostražitost dělají z malého knírače velmi dobrého hlídače, a příchod každého hosta vám hlasitě oznámí.

Vhodné sporty
"Agility; obratnost"

Nejčastější onemocnění
"Progresivní atrofie sítnice (dědičné); luxace čéšky (dědičné, úraz); dysplazie kyčelního kloubu (dědičné, nesprávná výživa nebo nadměrné zatěžování ve štěněčím věku)"

Zvláštnosti plemene
Při správné péči může být knírač hravý, veselý a aktivní společník až do vysokého věku.

Příprava na výstavu
Účasti na výstavě by měl předcházet výstavní trénink, neboť při této události není důležitý jen bezvadný exteriér, ale také správné předvedení, které ukáže přednosti psa. Již ve věku štěněte by se měl pes naučit stát ve výstavním postoji, a musí umět tolerovat dotek cizí osoby, protože rozhodčí kromě zevnějšku kontroluje také například zuby a varlata. V neposlední řadě je posouzení pohybu, kdy by se měl pes ve výstavním kruhu pohybovat ladně a elegantně.

Výživa štěňěte
Štěně vyžaduje ve své potravě velký přísun živin a období růstu je na kvalitu krmiva nejnáročnější. Pro správný vývoj psa je kvalitní a vyvážená strava naprostou nezbytností. Všechny nároky na výživu v tomto období splňuje krmivo Aport Professional Family, které je vhodné i pro feny během březosti a kojení.

Výživa dospělého psa
Složení stravy má vliv na zdravotní stav psa, na jeho kondici a také na kvalitu jeho srsti. Krmivo bychom měli vybírat podle potřeb psa. Pohybově aktivní pes má větší nároky na příjem energie v potravě než pes, který na pohyb není příliš zvykly.

Výživa starého psa
Starší pes, který se již méně pohybuje a častěji spí již nemá tak velké nároky na množství přijímané stravy, a nepotřebuje již takový příjem energie jako pes ve vrcholné kondici.

Dovětek pro budoucí majitele
Pro svou malou velikost, elegantní vzhled a přítulnou povahu je dnes malý knírač velmi oblíbeným domácím přítelem. Pokud se rozhodnete pro chov tohoto plemene, zajisté přinese mnoho radosti a lásky i vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lendulle Lendulle | Web | 28. listopadu 2008 v 21:35 | Reagovat

takovýho máme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.