Jorkširský Teriér

10. června 2008 v 11:46 | Internet |  Psi, kočky, koně, hlodavci

Jorkšírský teriér


Originální název plemene : Yorkshire Terrier

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Lov drobných hlodavců

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 14 let

Hmotnost : 1,8-3,1 kg

Výška : 20-24 cm

Historie
Přesný původ tohoto plemene není zcela jistý. Tohoto psa vytvořili skotští dělníci, kteří hledali práci v okolí hrabství Yorkshire. Přiváželi sem s sebou různé teriéry, například skajteriéry nebo clydesdalské teriéry, a tyto pak křížili s dalšími místními psy. K dnešní podobě jorkšíra tak pravděpodobně přispěl dlouhosrstý leadský teriér, maltézáček, black and tan teriér, manchesterský teriér a Dandie Dinmont teriér. Postupným výběrem těch nejmenších jedinců k chovu tak vznikl dnešní maličký jorkšírský teriér, jehož drobnost bývá zvlášť oceněna na výstavách. Tento psík původně sloužil k chytání krys a myší, dnes se stal oblíbeným domácím mazlíčkem.

Typy
Tento pes se nevyskytuje v žádných dalších varietách. Byla však vyšlechtěna speciální nová forma bílého Jorkšírského teriéra - Biewer Yorkshire terrier.

Všeobecný vzhled
Jorkšírský teriér má malou hlavu s krátkým čenichem a tmavýma, bystrýma očima. Nozdry musí být černé. Uši jsou malé, vztyčené, mají trojúhelníkovitý tvar a jsou pokryté krátkou, tmavou srstí. Tělo je kompaktní s rovným hřbetem a pevnými bedry. Ocas se kupíruje, je nesen nad úrovní hřbetu a má šedomodrou barvu.

Srst a barva srsti
Srst je na těle dlouhá a rovná, na hřbetě je až k ocasu rozdělena pěšinkou. Srst se nesmí vlnit, nesmí být huňatá, je lesklá a hladká a má hedvábnou strukturu. Barva srsti na hlavě je zlatá, na těle tmavá ocelová modrá.

Povaha
Jorkšírský teriér je roztomilý pejsek, který je důvěřivý, ale i velmi odvážný a vyrovnaný. Je to živý a temperamentní pes, je hravý a přítulný, komunikativní a inteligentní.

Společenská charakteristika
Jorkšírský teriér je čilý a inteligentní pes. Svou povahou je to typický teriér, má velké sebevědomí a nezalekne se ani větších psů ani vetřelců. Svého pána nade vše miluje a je mu velice oddaný. Věrný a přítulný je i celé rodině. I k cizím lidem bývá jorki příjemný, pokud jsou vítanými hosty a dají mu najevo svou náklonnost. S jinými psy vychází dobře, i když majitel by si měl dát pozor při seznamování s většími psy, protože jorki se těchto psů nebojí a neuvědomuje si svou trpasličí velikost, mohl by tedy být větším psem zraněn. Soužití s ostatními domácími zvířaty bývá bez problémů.

Vztah k dětem
Tento pejsek si s dětmi velmi dobře rozumí, a rád se účastní i jejich her. Je však potřeba děti upozornit, že pes není hračka, a že by jej neměly rušit ve chvílích, kdy chce odpočívat.

Výchova
Výchova i tak maličkého a něžného psa, jako je jorki, je důležitá. Někteří jedinci mohou být bázliví, což může svědčit o tom, že je jejich majitel špatně vychovával nebo se výchovou nezabýval vůbec. I tento pes potřebuje dobrou a důslednou výchovu, je velmi učenlivý a přizpůsobivý. Pokud je pro něj výcvik příjemný a zajímavý, stává se velice milým a poslušným psem.

Držení
Jorkšírský teriér je typický bytový pes. Jako pelíšek mu může sloužit například klec, která je vystlána dekou, do které se pejsek může zachumlat. Zde by měl mít i své oblíbené hračky. I dospělému jorkimu stačí jako psí ložnice velmi malá klec, dospělý pes by však neměl být v kleci dlouho uzavřen.

Pracovní využití
Toto plemeno nemá žádné pracovní využití, je to ryze společenský pes.

Pohyb
Aby jorkšírský teriér zůstal zdravý a vitální, a protože je velice temperamentní, potřebuje ke svému životu mnoho pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.

Péče
Pokud chcete mít doma výstavního psa, musíte denně pečovat o jeho srst. Je nutné nejen kartáčování, ale i olejování a natáčení. Potřebné je také pravidelné koupání a zastřihávání srsti na uších. Dlouhou srst však majitelé udržují většinou pouze k výstavním účelům, domácím mazlíčkům, kteří se výstav neúčastní jejich majitelé srst zkracují stříháním do přiměřené délky. Důležitá je také péče o uši, vnitřní zvukovod musí být udržován v čistotě a měly by z něj být odstraňovány uvolněné chlupy. Drápky psa se musí udržovat krátké.

Využití ke hlídání
Jorki je velice odvážný a ostražitý pes, na svou trpasličí velikost je přiměřeně ostrý, každou návštěvu vám velmi hlasitě ohlásí.

Vhodné sporty
"Agility; aportování; obratnost;"

Nejčastější onemocnění
"Tracheální kolaps; stomatitida a zubní kámen; hydrocephalus; luxace kolenní čéšky; aseptická nekróza hlavice femuru; kožní problémy"

Zvláštnosti plemene
Jorkšírský teriér bývá na výstavách oceňován hlavně pro svou krásnou, dlouhou srst. Její úprava a péče o ni je však velmi časově náročná, proto většina těchto psů prožije svůj život v krátkém sestřihu. I když to někteří milovníci tohoto plemene odsuzují, je to lepší, než pes s neupravenou a zacuchanou srstí.

Příprava na výstavu
U výstavního psa je každodenní péče o srst nutností. Majitel se musí seznámit s uměním, jak srst jorkiho balíčkovat. Je to velmi náročný postup natáčení srsti do velkého počtu papírových balíčků. Srst se balíčkováním chrání před poškozením a zacucháním a zajišťuje se její co největší možná délka. Chocholku na hlavě je nutné pečlivě sčesat a svázat ozdobnou mašlí nebo gumičkou.

Výživa štěněte
V období růstu psa má strava prvořadý význam. Po úplném odstavení od matky je vhodné přejít na kvalitní suchou stravu pro štěňata. Důležité je složení krmiva, pokud je vyvážené, není již potřeba její doplnění vitamíny, minerály a proteiny.

Výživa dospělého psa
Když pes přestane růst, bývá považován za dospělého. V tomto období je vhodné přejít ze štěněčí stravy na stravu pro dospělé psy. Při výběru krmiva je nutné přihlédnout k velikosti a aktivitě psa.
Vhodné krmivo přímo pro vašeho malého jorkšírského teriéra připravila společnost Fitmin, najdete je pod příznačným názvem York adult mini, a je navrženo speciálně pro specifické potřeby psů malých plemen.

Výživa starého psa
Starší pes má jiný životní styl než aktivní dospělý pes. Méně si hraje, více spí a nemá již tak velké nároky na množství a energetickou hodnotu přijímané stravy. Tyto změny vyžadují nové složení potravy, neboť krmivo pro aktivní psy by mohlo způsobit tloustnutí a zhoršení zdravotního stavu psa. I pro psy v tomto věku připravila společnost Fitmin krmivo se sníženým podílem bílkovin a tuků, hledejte je pod názvem Artur light/senior.

Dovětek pro budoucí majitele
Ať už se rozhodnete svého psa vystavovat a jste ochotni věnovat mu mnoho času a péče při úpravě jeho srsti, nebo si chcete pořídit jen domácího miláčka, tento milý a chytrý psík vám přinese mnoho radosti a psí lásky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nora nora | Web | 10. června 2008 v 18:16 | Reagovat

Ahojky!!! Super blog! Ploooosim, hlasnes pro me v SONB??? Je to na blogu radka2.blog.cz a jsem tam jako Nora!!! Klido nekdy oplatim a az hlasnes{teda jestli hlasnes:] tak si na mim blogu rekni o diplom nebo jmenovku!!!!!!Papapa kuju a ploosim!!!!

2 nora nora | Web | 10. června 2008 v 18:18 | Reagovat

Jo a ja jsem hlasla pro jine plemeno, protoze ja mam nejradeji Aljasskeho malamuta!!!!!

3 nika nika | E-mail | 30. prosince 2008 v 15:18 | Reagovat

no já mám doma west teriera a taky dlouhosrtého vlčáka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.